Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1: Steaua Bucureşti - FC Viitorul Constanţa 3-0, în play-off

Liga 1: Steaua Bucureşti - FC Viitorul Constanţa 3-0, în play-off

24 Apr 2016   •   12:40

Steaua Bucureşti a învins-o pe FC Viitorul Constanţa cu scorul de 3-0 (2-0), sâmbătă seara, pe Arena Naţională din Capitală, într-un meci din etapa a 8-a a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Steaua s-a impus prin golurile marcate de Fernando Varela (2), Alex Chipciu (28) şi Gregory Tade (67). Alex Chipciu s-a accidentat în prima repriză şi a fost înlocuit.

FC Viitorul a jucat aproape o repriză în zece oameni, după ce atacantul Vlad Rusu (ex-Steaua) a fost eliminat în min. 51, el fiind introdus pe teren doar la pauză.

La meci au asistat doar 3.400 spectatori.

Antrenorul Stelei, Laurenţiu Reghecampf, a asistat la meci din tribună, el fiind suspendat.

Portarul Stelei, Florin Niţă, s-a remarcat în mai multe situaţii ale echipei oaspete, în faţa lui Ioan Filip (11), Florin Tănase (18), Carlo Casap (60), Florinel Coman (77, 90).

Steaua a ratat ocazii de gol prin Alex Chipciu (19), Jugurtha Hamroun (45) şi Gregory Tade (63).

FC Viitorul rămâne doar cu două puncte obţinute în play-off.

Steaua a câştigat toate cele cinci meciuri cu FC Viitorul din acest sezon, patru în campionat şi unul în Cupa României.

FC Steaua Bucureşti - FC Viitorul Constanţa 3-0 (2-0), "Arena Naţională" - Bucureşti
Au marcat: Fernando Varela (2), Alex Chipciu (28), Gregory Tade (67).
Cartonaş roşu: Vlad Rusu (FC Viitorul, 51).
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Daniel Mitruţi (Craiova); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraş)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) - CCA, Mircea Călin (Bucureşti) - LPF.

Sursa: AGERPRES