Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga I: CS Universitatea Craiova - Astra Giurgiu 1-2. Victorie in prelungiri

Liga I: CS Universitatea Craiova - Astra Giurgiu 1-2. Victorie in prelungiri

26 Iul 2015   •   21:32
Sursa foto: tratong/Getty Images/iStockphoto

Astra Giurgiu a învins-o pe CS Universitatea Craiova cu scorul de 2-1 (0-0), duminică seara, pe stadionul ''Extensiv'' din Bănie, într-o partidă din etapa a 3-a a Ligii I de fotbal.

După o repriză anostă, Astra a deschis scorul în minutul 50, prin brazilianul Fernando Boldrin (50), la capătul unei acţiuni personale. CSU a alergat o repriză întreagă pentru egalare, pe care a reuşit-o în minutul 88, când Alexandru Mateiu a înscris cu un şut din marginea careului. Astra a obţinut victoria printr-un gol înscris în prelungiri, de noul intrat Alexandru Dandea (90+2), cu capul, dintr-un corner executat de Boldrin.

Universitatea a ratat un penalty (54), prin Viorel Ferfelea, care a tras peste poartă, după ce Costin Curelea a fost faultat în careu de Geraldo Alves.

Gazdele au irosit mai multe ocazii de gol, prin Nuno Rocha (64 - bară transversală, 73), Ferfelea (69), Vătăjelu (84), dar şi oaspeţii au avut o situaţie notabilă, prin Boldrin, din lovitură liberă de la distanţă (74).

Mijlocaşul bulgar Hristo Zlatinski a debutat cu acest prilej la CS Universitatea.

CS Universitatea Craiova rămâne doar un un singur punct din trei etape, în timp ce Astra a reuşit prima victorie din acest sezon intern.

CS Universitatea Craiova - AFC Astra Giurgiu 1-2 (0-0), Stadion ''Extensiv'' - Craiova
Au marcat: Alexandru Mateiu (88), respectiv Fernando Boldrin (50), Alexandru Dandea (90+2).
Viorel Ferfelea (CSU) a ratat un penalty în minutul 54 (peste poartă).
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti), Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Dan Grigore Botescu (Bucureşti)
Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti) - CCA, Constantin Stătescu (Bucureşti) - LPF