Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga I: Petrolul Ploieşti - FC Botoşani 2-1. Prima victorie pentru petrolisti

Liga I: Petrolul Ploieşti - FC Botoşani 2-1. Prima victorie pentru petrolisti

14 Aug 2015   •   23:43

Echipa Petrolul Ploieşti a înregistrat prima sa victorie în actuala ediţie a Ligii I de fotbal, impunându-se pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), în faţa formaţia FC Botoşani, vineri seara, în partida inaugurală a etapei a 7-a.

"Lupii galbeni" au deschis scorul în minutul 55, prin Vlad Rusu, iar apoi şi-au majorat avantajul graţie reuşitei lui Dacian Varga (min.64). Oaspeţii nu au renunţat la luptă după cele două goluri înscrise de petrolişti în mai puţin 10 de minute şi au reuşit să marcheze golul de onoare prin bulgarul Radoslav Dimitrov, în minutul 80, forţând apoi egalarea, fără succes însă.

În urma acestei victorii, Petrolul Ploieşti, care a început sezonul cu un handicap de şase puncte, ca urmare a unei sancţiuni dictate de FRF, a ajuns acum la +1 punct în clasament, însă rămâne în continuare pe ultima poziţie.

FC Petrolul Ploieşti - FC Botoşani 2-1 (0-0), stadion "Ilie Oană" - Ploieşti
Au marcat: Vlad Rusu (55), Dacian Varga (64), respectiv Radoslav Dimitrov (80).
Arbitru: Marius Avram; asistenţi: Adrian Ghinguleac şi Bogdan Gheorghe (toţi Bucureşti); arbitru de rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureş).
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) - CCA, Paul Cazan (Bucureşti) - LPF.