Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Nicoliţă nu renunţă la naţională

Nicoliţă nu renunţă la naţională

13 Aug 2010   •   00:00

Căpitanul Stelei, Bănel Nicoliţă, a dezminţit în această după-amiază zvonurile conform cărora nu ar mai dori să joace pentru echipa naţională, după ce în timpul amicalului cu Turcia a fost schimbat după doar 11 minute de selecţionerul Răzvan Lucescu. "Vreau să afirm categoric că voi merge la acţiunile echipei naţionale ori de câte ori voi fi convocat", a declarat Nicoliţă pentru site-ul oficial al clubului din Ghencea.

Bănel Nicoliţă fusese introdus în minutul 77 al meciului amical cu Turcia, de miercuri, pierdut de România cu 2-0, dar a fost înlocuit în minutul 88, selecţionerul Răzvan Lucescu considerându-l vinovat pe mijlocaşul stelist de primirea ambelor goluri. La un minut de la intrarea în teren, Nicoliţă a fost deposedat de un adversar, din faza ce a urmat rezultând penalty-ul care a dus la deschiderea scorului. De asemenea, la faza golului doi al turcilor, Nicoliţă s-a dezechilibrat şi a pierdut un duel la mijlocul terenului, balonul fiind interceptat de Arda Turan, care a înscris.