Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Politehnica Iaşi a remizat cu Petrolul Ploieşti și urcă pe loc de play-off

Politehnica Iaşi a remizat cu Petrolul Ploieşti și urcă pe loc de play-off

de Redacția Jurnalul    |    02 Oct 2023   •   22:05

Penultima partidă a etapei a 11-a din Superligă, dintre Poli Iași și Petrolul Ploiești, s-a încheiat luni seara cu o remiză albă, 0-0, care îi urcă pe „găzari” pe loc de play-off.

Gazdele au marcat imediat după startul meciului când, în minutul 7, Papp a trimis mingea în plasă cu o lovitură de cap, după o lovitură de colț. Reușita a fost anulată însă după analiza VAR.

Moldovenii au ripostat cu trei faze importante de gol, parate toate de portarul Zima.

Replica „petroliștilor” a venit în debutul reprizei secunde, în minutele 56 și 59, o execuție fiind parată de Ailenei, cealaltă ocolind poarta.

Ultima jumătate de oră a meciului i-a avut pe ieșeni în primplan, cu două șanse a a-și adjudeca victoria, niciuna fructificată.

Punctul obținut de oaspeți îi duce la cota 15, pentru locul 6 în clasament, în timp ce Poli Iași e pe 12, cu 11 puncte, dar cu un joc mai puțin disputat.