Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Pur si simplu GROZAV: Turcia - Romania 0-1 si plajele de la Rio prind contur

Pur si simplu GROZAV: Turcia - Romania 0-1 si plajele de la Rio prind contur

12 Oct 2012   •   23:33
România a făcut un pas uriaş spre calificare în meciul din această seară de la Istanbul. Tricolorii s-au impus în faţa Turciei, scor 1-0, graţie unui gol marcat în prelungirile primei reprize de Gicu Grozav, care s-a demarcat excelent şi a primit o pasă superbă de la mijlocaşul Stelei, Pintilii.

Pe lîngă cele trei puncte foarte importante, îmbucurător este şi jocul echipei naţionale a României, care a fost foarte solid, turcii neavînd ocazii importante la poarta lui Tătăruşanu.

Astfel, echipa naţională a României abordează meciul de marţi cu Olanda cu maximum de puncte după trei meciuri. Turcia pare ieşită din lupta pentru calificare, după ce a înregistrat două înfrîngeri în cele trei meciuri de pînă acum.