Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Rapid București învinge Dinamo București și e pe doi în Superligă

Rapid București învinge Dinamo București și e pe doi în Superligă

de Redacția Jurnalul    |    27 Ian 2024   •   22:16

Derby-ul etapei a 23-a din Superligă, dintre Dinamo București și Rapid București s-a încheiat sâmbătă seara cu scorul de 1-2, toate cele trei goluri fiind marcate pe finalul reprizelor. Rapid București trece temporar pe locul doi în clasament.

Papeau a deschis scorul în minutul 44, servit în careu de El Sawy, după o primă repriză în care ambele echipe au avut ocazii consistente de a marca.

Dinamo a egalat înainte de pauză, în primul minut suplimentar de joc, Abdalah respingând cu călcâiul în poartă șutul defectuos al lui Ilic.

În minutul 56, Politic a nimerit bara transversală a porții giuleștenilor.

Burmaz a adus victoria rapidiștilor în minutul 90, cu un șut din întoarcere, din careu, după ce cu câteva minute înainte ratase dintr-o situație clară.

Rapid București e pe locul 2, cu 39 de puncte, în timp ce Dinamo rămâne pe locul 15, cu 16 puncte.