Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Chindia o încurcă pe Farul. Șapte meciuri fără înfrângere în Liga 1 pentru echipa antrenată de Toni Petrea

12 Noi 2022   •   19:42
Sursa foto: hepta

Chindia Târgoviște a obținut un egal în fața liderului Ligii 1, Farul Constanţa, scor 1-1, într-un meci din etapa 18. Este cel de-al șaptelea meci fără înfrângere în Liga 1 pentru echipa antrenată de Toni Petrea.

Primul gol a fost înscris de Alexi Pitu în minutul 66, iar Chindia a egalat în minutul 90+1 prin golul înscris din penalty de Neguț.

Un incident a avut loc în timpul partidei. Sistemul VAR s-a stricat și arbitrul de centru Sebastian Colțescu nu a putut să vadă reluarea fazei în care gazdele au solicitat penalti. Partida a fost întrerupă mai multe minute și până la urmă arbitrul a vizionat faza pe una dintre camerele echipelor tv care transmiteau în direct.

Farul a rămas lider în Liga 1. Elevii lui Hagi au 41 de puncte în 18 etape, cu 9 peste Rapid, echipa de pe locul doi. Chindia e pe 9, cu 20 de puncte.

• Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Orozco, Dumitraşcu - Vorobjovas, Passaglia - Neguţ, Popadiuc, A. Şerban - D. Popa; Rezerve: D. Moldovan, Dima, Ad. Ioniţă, Cooper, Atanase, Cherchez, Grubac, Chamed, Ahmatov; Antrenor: Anton Petrea
  • Farul: Aioani - Sârbu, Larie, M. Popescu, Kiki - Băluţă, Artean, Grameni - Torje, Alibec, Pitu; Rezerve: Buzbuchi, Casap, Mazilu, Borza, Banu, Sali, Mboko, Corinus, V. Morar, Doukoure; Antrenor: Gheorghe Hagi