Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Steaua s-a calificat în sferturile Cupei României, după o victorie la loviturile de departajare

29 Oct 2015   •   23:20
Sursa foto: Christian Silva/Intact Images

Steaua Bucureşti s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins formaţia de ligă secundă FCM Baia Mare cu scorul de 4-1 la loviturile de departajare, joi seara, în deplasare, la capătul unui meci care în care scorul a fost egal, 1-1, atât după cele 90 de minute, cât şi la capătul prelungirilor.

Liderul Seriei a II-a a deschis scorul prin Paul Păcurar (11), iar deţinătoarea trofeului a restabilit egalitatea prin Gregory Tade (28 - penalty), după un fault comis de Alin Ignea la Nicolae Stanciu.

Steaua a făcut unul dintre cele mai slabe jocuri din sezon, însă a reuşit să se impună la loviturile de departajare, unde Tade, Chipciu, Varela şi Carp au marcat pentru ''roş-albaştri'', iar Deac pentru gazde, ratând Vasile Pop şi Străuţ.

De remarcat că echipa de ligă secundă a avut o bară în prelungiri (107), prin Codin.

FCM Baia Mare (II) - Steaua Bucureşti 1-1 (1-1, 1-1), după prelungiri; 1-4, la loviturile de departajare, Stadion Viorel Mateianu - Baia Mare
Au marcat: Paul Păcurar (11), respectiv Gregory Tade (28 - penalty).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Gregory Tade 0-1 (gol), Vasile Pop 0-1 (bară), Alex Chipciu 0-2 (gol), Mihai Deac 1-2 (gol), Fernando Varela 1-3 (gol), Bogdan Străuţ 1-3 (ratare - apără Valentin Cojocaru), Cătălin Carp 1-4 (gol)
Arbitru: Florin Mihai Marcu (Oradea); arbitri asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Ciprian Florin Danşa (Oradea); arbitru de rezervă: Marius Omuţ (Oradea)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Ciprian Anton (Suceava) - FRF