Jurnalul.ro Sport Fotbal intern UTA a învins în deplasare pe U Cluj

UTA a învins în deplasare pe U Cluj

de Redacția Jurnalul    |    04 Feb 2024   •   15:20

UTA Arad a învins formația U Cluj, într-o partidă care a făcut parte din etapa a 24-a a Superligii de fotbal. Partida s-a disputat duminică la Cluj-Napoca.

Partida U Cluj-UTA Arad s-a încheiat 1-3. Oaspeții au deschis scorul în minutul 13 prin Eric Johana Omondi și au majorat diferența în minutul 36 prin golul lui Kevin Luckassen. Gazdele au înscris la ultima fază a primei reprize printr-un șut spectaculos al atacantului Daniel Popa. În a doua repriză, UTA a înscris din nou prin Andrej Fabry în minutul 55.

În urma acestui rezultat, UTA urcă până pe locul 11 în clasament având 30 de puncte. U Cluj rămâne pe poziția a opta cu 32 de puncte.

Alte patru partide din etapa a 24-a a Superligii s-au desfășurat zilele trecute. Vineri, FC Botoșani a învins Poli Iași cu 2-1, iar FCU Craiova a trecut, cu același scor de Dinamo București.

Sâmbătă, Rapid București a învins Oțelul Galați, pe teren propriu, cu 2-1, iar CFR Cluj s-a impus în deplasare, în meciul cu Petrolul Ploiești, tot cu 2-1.

Duminică se va mai disputa partida Sepsi Sf.Gheorghe-Univ.Craiova. Meciul va începe la ora 15.30.