Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Surpriză uriașă în Superligă: Farul Constanța, învinsă de nou promovata Unirea Slobozia

de Redacția Jurnalul    |    12 Iul 2024   •   21:00

Farul Constanța a pierdut vineri seara meciul de debut al sezonului 2024-2025 din Superligă.

Marinarii au fost învinși cu 0-1, pe teren propriu, de nou promovata Unirea Slobozia. Purece a marcat în minutul 19 golul ce face din Slobozia lidera de moment a Superligii.

Ialomițenii au început curajos și după o primă ratare a constănțenilor, prin Rivaldinho, au marcat un prim gol, în minutul 4, anulat însă pentru un faul la portar.

Florin Purece a marcat primul gol al acestei ediții de campionat în minutul 19, fostul jucător al Farului fiind servit ideal în careu de Camara pentru un șut din prima cu stângul, la colțul scurt.

Farul a avut o singură fază de poartă periculoasă în minutele de după primirea golului, șutul lui Vână fiind însă parat de Rusu.

Cojocaru avea de îndeplinit o formalitate, la 10 minute după reluarea partidei, după centrarea ideală a lui Ciobanu, însă mingea trimisă defectuos de el cu, din câțiva metri, a trecut peste poartă.

La forcing-ul de final, gazdele au nimerit bara laterală a porții ialomițene, prin Doicaru, care mai ratase anterior o ocazie.

Unirea Slobozia duce toate cele trei puncte de la Ovidiu și devine primul lider provizoriu al noii ediții de Superligă.