Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Tricolorii au început cu dreptul campania de calificare la Mondialul din 2014

Tricolorii au început cu dreptul campania de calificare la Mondialul din 2014

07 Sep 2012   •   19:47

Echipa nationala a debutat cu dreptul campania de calificare pentru Mondialul din Brazilia, reusind o victorie clara, scor 2-0, in Estonia, in fata unei formatii superioara in teorie trupei lui Piturca, macar prin prisma clasamentului FIFA.

Marica a facut un meci excelent, reusind pasa de gol pentru Torje, care a deschis scorul in minutul 55, fostul dinamovist intorcandu-i serviciul atacantului de la Stuttgart, care a inchis tabela cu un sfert de ora inainte de final.

A fost prima campanie de calificare inceputa cu dreptul in ultimii 6 ani, dupa ce in precedentele meciuri de debut am pierdut pe teren propriu, 0-3 cu Lituania, si am remizat, de asemenea, acasa, 1-1 cu Albania.

Urmatorul meci al nationalei Romaniei este programat marti, contra Andorrei, pe National Arena.