Jurnalul.ro Sport Fotbal intern U Cluj și FC Argeș remiză cu spectacol fotbalistic în Superligă

U Cluj și FC Argeș remiză cu spectacol fotbalistic în Superligă

14 Noi 2022   •   21:20

Universitatea Cluj a remizat luni seara pe Cluj Arena, scor 1-1 (0-1), cu FC Argeș, în penultimul meci al etapei cu numărul 18 din Superligă, după un meci dominat de „Șepcile Roșii” care au avut 19 ocazii de poartă, față de doar 2 ale oaspeților.

FC Argeș a deschis scorul în minutul 18, prin golul marcat de Arnold Garita, nu înainte ca Thiam să fi ratat din marginea careului mic, singur cu portarul.

Clujenii s-au cantonat apoi în jumăttatea argeșeană și au nimerit de două ori bara, prin Fulop și Filip.

Ardelenii au egalat la un sfert de oră după reluarea jocului. Thiam dădu-se tonul cu o ratare în minutul 54, cu un șut scos in extremis de Straton.

Remacle a restabilit egalitatea în minutul 61, cu o lovitură de cap din plonjon, însă U Cluj nu a izbutit mai mult, ultima ocazie aparținându-i aceluiași Thiam, care a irosit șansa victoriei din poziție ideală.

U Cluj este pe locul 13 în clasament, la capătul rundei, cu 18 puncte, în timp ce FC Argeș e pe poziția a 10-a, cu 21 de puncte.