Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Verdict în cazul derby-ului clujean: meciul dintre "U" şi CFR se rejoacă

Verdict în cazul derby-ului clujean: meciul dintre "U" şi CFR se rejoacă

11 Mai 2012   •   14:39

Comisia de Disciplina a LPF a decis vineri ca meciul dintre cele doua rivale din Cluj, "U" si CFR, intrerupt in prima repriza, sa se rejoace din primul minut.

Partida care s-a disputat marti, pe Cluj Arena, s-a intrerupt la cateva minute dupa ce CFR conducea cu 1-0, dupa un penalty transformat de Cadu.

Gestul capitanului feroviarilor, de a se bucura in dreptul galeriei studentilor, a provocat reactia nervoasa a portarului Bornescu, care l-a lovit pe jucatorul portughez, ulterior conflictul continuand si degenerand in drum spre vestiare, acolo unde Cadu a mai fost lovit de un oficial al echiepi gazda.

Atat Cadu, cat si Bornescu au fost suspendati cate doua etape si amendati cu cate 7.000 de lei. De asemenea, maseurul celor de la "U" Cluj, Liviu Ciuca, cel care l-a lovit pe Cadu in drum spre vestiare, a fost suspendat 12 luni, dupa ce, in prealabil, clubul studentesc anuntase ca l-a concediat pe Ciuca.