Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Victorie clară pentru Farul. Echipa lui Hagi rămâne lider în Liga 1

Victorie clară pentru Farul. Echipa lui Hagi rămâne lider în Liga 1

15 Oct 2022   •   20:08

Farul a învins clar pe nou-promovata 'U' Cluj cu scorul 2-0, în etapa a 14-a. Echipa lui Hagi obţinut a cincea victorie la rând şi rămâne în continuare lider în campionat.

Echipa lui Hagi a deschis scorul în minutul 31 prin Pitu. Golul al doilea a fost înscris de Artean în minutul 51.

• Farul: Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki - Artean, Băluţă, Grameni - Alibec, L. Munteanu, Pitu; Rezerve: Buzbuchi - Doukoure, Corinus, R. Benzar, Borza, Casap, Morar, Torje, Sali; Antrenor: Gheorghe Hagi
  • U Cluj: Iliev - Chipciu, Fl. Ilie, Ispas, Briceag - Bic, Pires, I. Filip - Vlădoiu, L. Fulop, Haită; Rezerve: Gorcea - Nowak, Piţian, Simion, Remacle, Purece, Hofman, Thiam, Ad. Bălan; Antrenor: Eugen Neagoe

”Am făcut un meci complet, chiar dacă nu am fost atât de fini cu mingea, dar fără minge, defensiv, am făcut un meci foarte, foarte bun. Echipa a făcut un efort extraordinar, jucătorii au alergat, au fost conectați, au avut o determinare foarte bună, nu le-am dat nicio șansă adversarilor.

Pitu s-a maturizat. Mi-a răspuns, am avut o muncă de făcut cu el doi ani, a trebuit să-i cresc personalitatea. Acum e bărbat, sezonul ăsta e unul dintre cei mai buni.

La 2002 a fost cel mai bun, i-a fost și greu pentru că l-am trecut și decar din atacant lateral. Acum simte toate zonele, are și putere, are și personalitate, e pe drumul foarte bun”, a declarat Gică Hagi la sfârșitul meciului.