Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Victorie pentru CFR Cluj în derby-ul cu FCSB

Victorie pentru CFR Cluj în derby-ul cu FCSB

02 Feb 2020   •   22:02
Sursa foto: pixabay.com

CFR Cluj a învins FCSB cu scorul de 1-0. Singurul gol al meciului a fost înscris de Vinicius în minutul 79.

Soarta derby-ului a fost decisă în minutul 79, când Paulo Vinicius a marcat cu un şut din marginea careului, după o lovitură liberă obţinută de Ciprian Deac în duel cu Bogdan Planic, în min. 77, în urma unei erori comise de Dragoş Nedelcu. Sârbul a fost eliminat pentru faultul comis asupra lui Deac.

CFR rămâne neînvinsă pe teren propriu în acest campionat. CFR nu a mai pierdut acasă din 2 septembrie 2018, 1-2 cu FC Viitorul 1-2. Clujenii sunt la a treia victorie consecutivă.

FCSB venea după şapte succese la rând în deplasare în Liga I.

Cele două echipe s-au mai confruntat de 55 de ori în campionat, de 12 ori au câştigat clujenii, bucureştenii s-au impus de 21 de ori, iar alte 22 de jocuri s-au terminat la egalitate. CFR, în 28 de jocuri cu FCSB acasă a înregistrat 8 victorii şi 12 remize, FCSB obţinând 7 succese, potrivit LPF. FCSB nu a mai câştigat pe terenul echipei clujene din 10 august 2014 (1-0).

În tur, scorul a fost egal, 0-0.

FC CFR 1907 Cluj - FCSB 1-0 (0-0), Stadion ''Dr. Constantin Rădulescu'' - Cluj-Napoca
A marcat: Paulo Vinicius (79).
Cartonaş roşu: Bogdan Planic (FCSB, 77).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Florin Mihai Marcu (Oradea)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) - LPF