Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Viitorul Constanţa - FC Voluntari 2-1. Scandal URIAS dupa victoria obtinuta in ultimul minut

31 Oct 2016   •   23:20
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Viitorul Constanţa a învins-o pe teren propriu cu FC Voluntari, scor 2-1 (0-1), într-un meci disputat luni în etapa a 14-a a Ligii I de fotbal.

Viitorul a izbutit victoria după ce a avut doi oameni în plus mai bine de un sfert de oră.

FC Voluntari a condus mult timp graţie golului înscris din penalty de Florin Cernat în minutul 8, după un fault al lui Kevin Boli.

Ionuţ Balaur i-a lăsat pe oaspeţi în inferioritate numerică în minutul 66, când a luat al doilea galben.

În minutul 73, gazdele au obţinut un penalty, după care oaspeţii au mai pierdut un jucător, Vasile Maftei fiind eliminat pentru proteste.

Arbitrul Istvan Kovacs a decis repetarea penalty-ului ratat de Chiţu şi apărat de portarul Balauru (minutul 76). Cel care a executat penalty-ul la repetare a fost Răzvan Marin, care a înscris (76).

Viitorul a presat şi a reuşit golul victoriei în al cincilea minut de prelungire, prin Kevin Boli, care şi-a răscumpărat greşeala de la golul oaspeţilor.

În total, arbitrul a arătat 13 cartonaşe galbene.

În clasament, Viitorul este pe locul 3, cu 26 de puncte, iar FC Voluntari, pe poziţia a 9-a, cu 15 puncte.

FC Viitorul Constanţa - FC Voluntari 2-1 (0-1), Stadion Central - Ovidiu,
Au marcat: Răzvan Marin (78 penalty), Kevin Bolo (90+5), respectiv Florin Cernat (8 - penalty)
Cartonaşe roşii: Ionuţ Balaur (66), Vasile Maftei (75)
Arbitru: Istvan Kovacs; arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Gero Szabo (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Iulian Călin (Ştefăneşti)
Observatori: George Ionescu (Bucureşti) - CCA , Marcel Vasile (Bucureşti) - LPF