Jurnalul.ro Sport Fotbal international Argentina - Coasta de FildeS 2-1 / Pe sufletul lui Diego Maradona

Argentina - Coasta de FildeS 2-1 / Pe sufletul lui Diego Maradona

11 Iun 2006   •   00:00
Argentina  -  Coasta de FildeS 2-1 / Pe sufletul lui Diego Maradona

Primul meci din "grupa mortii", asa cum a fost denumita grupa C, Argentina - Coasta de Fildes, a fost castigat de sud-americani, care au speculat aproape la maximum sansele ivite in prima repriza, prin Crespo si Saviola.

Cea mai asteptata confruntare a zilei s-a incheiat practic in minutul 38, cand argentinienii facusera deja 2-0 prin doua zvacniri ale vedetelor Crespo si Saviola. Golul super-golgeterului Didier Drogba, din minutul 83, n-a facut decat sa produca un final incins pe gazonul stadionului din Hamburg. Marea surpriza a serii a constituit-o stilul de joc al sud-americanilor, care au afisat la debutul marelui regal din Germania imaginea unei echipe extrem de pragmatice, in cadrul careia putine lucruri mai aduc aminte de spectacolul uneori boem cu care ne-a fermecat in anii precedenti. Elevii lui Jose Luis Pekerman au inceput mai asezat si, dupa ce arbitrul olandez De Bleeckere le-a anulat un gol valabil, au reusit sa deschida scorul. In minutul 24 Hernan Crespo a marcat din apropiere, dupa un corner executat de Riquelme. Peste 14 minute zvarluga Saviola a tasnit dintre stoperii ivorieni si l-a executat cu sange rece pe Tizie.

FORCING. Imediat dupa pauza, selectionerul africanilor, Henri Michel, a aruncat in lupta trei oameni de atac, Dindane, Bakari Kone si Arouna Kone, dand semnalul ofensivei totale. Presiunea "elefantilor" n-a adus decat golul de onoare, marcat de capitanul Didier Drogba, insa experienta acumulata de argentinieni la turneele finale si-a spus cuvantul si tabela de marcaj a ramas inghetata la 2-1. Succesul i-a extaziat pe cei aproximativ 20.000 de suporteri argentinieni care au umplus tribunele impunatoare la "AOL Arena", dar si pe cei alti 10.000 ramasi in fata ecranelor amplasate in barurile din Hamburg. Cu Diego Maradona suporter de lux in tribuna, Argentina incepe cu dreptul turneul final, dar si Coasta de Fildes si-a confirmat statutul de echipa deja consacrata printre fortele fotbalului mondial.

ARGENTINA - COASTA DE FILDES 2-1
  • Au marcat: Crespo (‘24), Saviola (‘38)/ Drogba (’82)
  • Stadion: "AOL Arena", Hamburg
  • Ambianta: 50.000 de spectatori
  • ARGENTINA: Abbondanzieri - Burdisso, Ayala, Heinze, Sorin - Maxi, Mascherano, Riquelme (’90+2 Aimar), Cambiasso - Saviola (’76 L. Gonzales), Crespo (’64 Palacio). Antrenor: Jose Pekerman
  • COASTA DE FILDES: Tizie - Eboue, K. Toure, Meite, Boka - Zokora, Y. Toure, Keita - B. Kalou (‘56 Dindane), Drogba, Akale (’62 B. Kone). Antrenor: Henri Michel
  • Arbitru: Frank De Bleeckere (Belgia)