Jurnalul.ro Sport Fotbal international Au rezistat doar o repriză

Au rezistat doar o repriză

17 Sep 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Steaua a debutat cu stângul în grupa K a Ligii Europa, pierzând la scor, 1-4, pe Anfield Road în faţa celor de la FC Liverpool, după ce la pauză scorul fusese egal.

Nici nu se aşezaseră bine în ghete băieţii lui Ilie Dumitrescu că Joe Cole a şi deschis scorul, în secunda 26, după o imensă greşeală a lui Abrudan, care a trimis prea încet către portarul Tătăruşanu.

Steaua s-a trezit rapid din şoc şi, în minutul 13, a egalat prin Cristi Tănase, care a finalizat de la 16 metri cu o "scăriţă" de toată frumuseţea o pasă genială în adâncime primită de la Bogdan Stancu.

După pauză, însă, Liverpool a făcut legea pe teren. În minutul 55, arbitrul spaniol Cesar Muniz Fernandez a dictat penalty după ce Kapetanos l-a agăţat discret pe Kyrgiakos în careu. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de N'gog. Liverpool a stabilit scorul final în ultimele zece minute ale meciului. Mai întâi, în minutul 81, nou-intratul Lucas Leiva a înscris, la chiar prima atingere de balon, printr-un şut puternic de la aproximativ 25 de metri, iar în primul minut de prelungiri, N'gog a realizat "dubla" cu un şut din centrul careului, la capătul unei acţiuni individuale.

În ciuda scorului sever cu care a pierdut, Steaua se poate lăuda că a intrat în istorie, devenind prima formaţie românească ce reuşeşte să înscrie pe terenul lui Liverpool. Slabă consolare, totuşi, dacă ne gândim că va trebui să mai aştepte, cine ştie cât, pentru a obţine prima victorie în cupele europene pe un stadion din Anglia.

În cealaltă întâlnire din Grupa K a Ligii Europa, Napoli, viitoarea adversară a Stelei de peste două săptămâni, a încheiat nedecis pe teren propriu, 0-0 cu FC Utrecht, formaţia la care evoluează fostul stelist Mihăiţă Neşu.

Iată componenţa echipelor care au evoluat pe Anfield:
LIVERPOOL: Reina - Kelly, Kyrgiakos, Agger, Konchesky - Spearing, Meireles - Maxi Rodriguez (85 Pacheco), Joe Cole (88 Eccleston), Babel (79 Lucas) - N'gog.
Antrenor: Roy Hodgson.
Rezerve neutilizate: Jones, G. Johnson, Carragher, Shelvey

STEAUA: Tătăruşanu - Emeghara (20 Nicoliţă), Abrudan, Geraldo, Latovlevici - Anghelov (52 Bonfim), Bicfalvi - Răduţ (73 Surdu), Stancu, Tănase - Kapetanos.
Antrenor: Ilie Dumitrescu.
Rezerve neutilizate: Lungu, Gardoş, Ricardo Gomes, Apostol.

Arbitru: Cesar Muniz Fernandez (Spania)

LiveTEXT:

min. 90+3 - se termină meciul de pe Anfield: Liverpool învinge cu 4-1 pe Steaua, după ce la pauză scorul era egal

min. 90+1 - N'gog marchează al patrulea gol al gazdelor cu un şut pe jos de la marginea careului, la colţul lung

min. 90 -     Bonfim este avertizat pentru o agăţare a lui Eccleston

min. 88 - <<>> ultima schimbare la "cormorani": iese Joe Cole, intră Eccleston

min. 85 - <<>> a doua modificare la Liverpool: iese Maxi Rodriguez, intră Pacheco

min. 81 - noul intrat Lucas duce scorul la 3-1 cu un şut violent de la circa 25 de metri, la chiar prima atingere de balon!

min. 79 - <<>> prima schimbare la gazde: iese Babel, intră Lucas Leiva

min. 73 - <<>> ultima schimbare la Steaua: iese Răduţ, intră Surdu

min.70 - Bogdan Stancu se încumetă să şuteze de la distanţă, însă Reina reţine fără emoţii

min. 65 - portughezul Meireles şutează puternic din afara careului, însă Tătăruşanu respinge cu un plonjon de zile mari

min. 62 -      Maxi Rodriguez primeşte cartonaşul galben pentru o intrare întârziată asupra lui Latovlevici

min. 55 - lovitura de la 11 metri dictată uşor de arbitrul Muniz este transformată impecabil de N'gog: 2-1!

min. 54 -      Kapetanos este avertizat

min. 54 - penalty pentru Liverpool după faultul lui Kapetanos asupra lui Kyrgiakos!

min. 52 - <<>> a doua schimbare la Steaua: iese Anghelov, intră Bonfim

min. 50 - Babel trage tare, însă Geraldo intervine la sacrificiu

min. 48 - Stancu pătrunde pe dreapta, însă cade în duel cu Agger; arbitrul iberic nu acordă lovitura libera care se impunea

min. 46 - a început repriza a doua

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

min. 45+1 - se termină prima repriză pe Anfield: Liverpool şi Steaua intră la cabine la egalitate, 1-1

min. 45 - lovitura liberă executată de Konchesky nu aduce nimic nou pe tabela de marcaj.

min. 45 -     Abrudan vede cartonaşul galben pentru un fault la marginea careului

min. 41 - Răduţ profită de o neînţelegere a doi jucători de la Liverpool, însă centrarea pentru Stancu este respinsă din faţa porţii de Spearing

min. 39 - Maxi Rodriguez îl încearcă din nou cu un şut de la distanţă pe Tătăruşanu, însă portarul stelist prinde şi de această dată fără probleme

min. 36 - Babel finalizează cu un şut puternic, pe jos, o acţiune prelungită de atac a celor de la Liverpool, însă Tătăruşanu prinde cu multă siguranţă

min. 30 - Contraatac al Stelei declanşat de bulgarul Anghelov, mingea ajunge la Tănase, care şutează însă într-un adversar

min. 24 - Stancu respinge o centrare a gazdelor, steliştii pleacă pe contraatac, însă faza de stinge la mijlocul terenului

min. 20 - <<>> prima schimbare la Steaua: iese Emeghara accidentat, intră Nicoliţă

min. 18 - ocazie uriaşă pentru Steaua: centrare de pe dreapta a lui Stancu la 6 metri, Kapetanos reia din prima în portarul Reina, însă tuşierul ridică fanionul semnalizând ofsaid

min. 17 - + Emeghara se resimte după un contact cu Babel şi se pare că nu va mai putea continua meciul

min. 13  - Steaua reuşeşte să egaleze prin Cristi Tănase, care finalizează superb, cu o "scăriţă", excelenta pasă în adâncime trimisă de Bogdan Stancu: 1-1!

min. 8 - Spearing şutează puternic de la distanţă, însă mingea trece puţin peste poartă

min. 5 - Kyrgiakos reia cu capul periculos spre poarta lui Tătăruşanu o minge centrată de Maxi Rodriguez din corner, însă respinge Anghelov

min. 1 - Liverpool deschide scorul în secunda 26 prin Joe Cole, care profită de o imensă greşeală a lui Abrudan şi înscrie cu un şut plasat la colţul lung: 1-0!