Jurnalul.ro Sport Fotbal international Beşiktaş, Celta Vigo şi Genk, primele echipe calificate în sferturile Europa League

16 Mar 2017   •   22:50

Beşiktaş Istanbul, Celta Vigo şi KRC Genk s-au calificat, joi seara, în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, după meciurile din manşa secundă a optimilor de finală.

Beşiktaş a întrecut-o pe Olympiakos Pireu cu 4-1, după 1-1 în prima manşă, chiar dacă a jucat mai bine de o repriză în zece oameni.

Celta Vigo s-a impus cu 2-0 la Krasnodar, după ce câştigase cu 2-1 şi în prima partidă.

Echipele belgiene Genk şi Gent au terminat nedecis, dar fosta adversară a Astrei Giurgiu (Genk) îşi asigurase prezenţa în sferturi după primul meci, câştigat cu 5-2.

Rezultate:
(+) Beşiktaş Istanbul (Turcia) - Olympiakos Pireu (Grecia) 4-1
Au marcat: Vincent Aboubakar 10, Ryan Babel 22, 75, Cenk Tosun 84, respectiv Tarik Elyounoussi 31.
Cartonaş roşu: Vincent Aboubakar (39).
În tur: 1-1.

FC Krasnodar (Rusia) - (+) Celta Vigo (Spania) 0-2
Au marcat: Hugo Mallo 52, Iago Aspas 80.
Cartonaş roşu: Charles Kabore (Krasnodar, 86).
În tur: 1-2.

(+) KRC Genk (Belgia) - KAA Gent (Belgia) 1-1
Au marcat: Timothy Castagne 20, respectiv Louis Verstraete 84.
În tur: 5-2.

Tot joi au loc partidele (22,05, ora României):
Ajax Amsterdam (Olanda) - FC Copenhaga (Danemarca) (1-2 în tur)
Anderlecht Bruxelles (Belgia) - APOEL Nicosia (Cipru) (1-0 în tur)
Borussia Moenchengladbach (Germania) - Schalke 04 Gelsenkirchen (Germania) (1-1)
Manchester United (Anglia) - FC Rostov (Rusia) (1-1)
AS Roma (Italia) - Olympique Lyon (Franţa) (2-4)

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală.