Jurnalul.ro Sport Fotbal international Chivu, acuzat de italieni că a ajutat Milanul să câştige!

Chivu, acuzat de italieni că a ajutat Milanul să câştige!

03 Apr 2011   •   14:16
Sursa foto: /ANSA

Presa italiană l-a notat pe fundaşul Cristian Chivu cu nota 4 pentru evoluţia din meciul pierdut de Inter Milano, scor 0-3, cu AC Milan, în etapa a XXX-a a campionatului Italiei, partidă în care românul a fost eliminat în minutul 54.

"Ar fi putut fi mai precis la intervenţia de la primul gol. Apoi şi-a lăsat coechipierii în 10 după un fault comis din postura de ultim apărător. Nu a fost o seară bună pentru el ", a scris Datasport, care l-a notat cu 5. Calciomercato l-a notat pe Chivu cu 4: "A avut probleme cu Pato, apoi a fost eliminat şi a deschis calea spre victoria formaţiei AC Milan".

Tot 4 a primit Chivu şi de la site-ul direttanews.it.: "Eliminarea sa a afectat Interul, dar şi până atunci a greşit şi a fost neatent". "Ca şi coechipierul său din apărare, Ranocchia, începe greu, dar în timp ce acesta îşi revine, el continuă să greşească. Este depăşit mereu de Pato şi nu găseşte nicio soluţie pentru a-l opri", a scris tuttomercatoweb.com, care i-a acordat lui Chivu tot 4.

Site-ul notizieitaliane.it, care i-a dat tot 4, scrie că "Pato va fi coşmarul lui Chivu pentru mult timp", în timp ce, pentru calcioitaliaweb.com, Chivu ar fi putut evita eliminarea, care a "condamnat echipa sa".

Internazionale Milano, cu Cristian Chivu în teren până în minutul 54, când românul a primit un cartonaş roşu, a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 3-0 (1-0), de formaţia AC Milan, în derbiul etapei a XXXI-a a campionatului Italiei. AC Milan a deschis scorul în primul minut de joc, prin Pato, care a reuşit şi golul al doilea în minutul 62. Al treilea gol al formaţiei gazde a fost reuşit de Cassano, în minutul 89, din penalti.

În minutul 54, fundaşul Cristian Chivu a primit cartonaşul roşu după ce l-a faultat pe Pato din postura de ultim apărător. În minutul 90+1, Cassano (AC Milan) a primit al doilea cartonaş galben, fiind eliminat.