Jurnalul.ro Sport Fotbal international „Contribuţia lui Hagi este zero“

„Contribuţia lui Hagi este zero“

de Delia Gomoescu    |    29 Noi 2010   •   21:41
Sursa foto: /Reuters

Galata lui Gică Hagi a pierdut duminică seară, 1-2 pe teren propriu, derby-ul cu Beşiktaş, din etapa a 14-a a campionatului Turciei. “Vulturii” au condus cu 2-0 până spre final, goluri Guti (’9 – penalty) şi Nobre (’79), Cim Bom reuşind să înscrie abia în minutele de prelungire prin Harry Kewell. După meci, antrenorul român a recunoscut că se face vinovat de câteva greşeli: “Beşiktaş a avut două-trei ocazii şi a profitat de ele. Am avut şi noi câteva, dar, din păcate, nu am reuşit să le concretizăm. Consider că am făcut şi unele alegeri greşite. Acum trebuie să schimbăm totul. Trebuie să învingem”. Presa turcă l-a atacat dur pe Hagi, considerând că românul nu numai că nu şi-a îndreptat echipa spre un rezultat favorabil, ba dimpotrivă, el este cel care a readus-o la viaţă pe Beşiktaş. “Contribuţia lui Hagi este zero!”, a titrat cotidianul Akşam.

“Până acum nu a reuşit deloc să îşi pună amprenta pe joc. Este de neînţeles cum un om ca Hagi, care cunoaşte atât de bine fotbalul, nu poate să îşi arate influenţa.” La rândul său, Vatan titrează: “Balonul Hagi s-a spart”. Ziarul turc consideră că “Regele” nu a avut nici o acţiune cu efect pozitiv de pe marginea terenului, de când a revenit la Galata. Pentru Hagi a fost al optulea derby pe banca tehnică a lui Galatasaray, pe parcursul celor două mandate (patru meciuri cu Fenerbahce şi patru cu Beşiktaş). Antrenorul român a înregistrat în derby-urile din Turcia trei victorii, două remize şi trei înfrângeri.