Jurnalul.ro Sport Fotbal international Edouard Mendy a câștigat premiul pentru cel mai bun internațional african la Ghana Football Awards

04 Iul 2021   •   17:40

Mulți dintre jucătorii echipei engleze de fotbal Chelsea Londra sunt în prim-planul mass mediei internaționale, datorită prezenței lor la EURO. Colegul lor, internaționalul senegalez Edouard Mendy a ieșit și el în evidență în acest weekend.

Portarul londonezilor a fost desemnat ”Cel mai bun internațional african al anului” la Ghana Football Awards.

Mendy s-a transferat în vara anului trecut de la echipa franceză Stade Rennes și a devenit câștigător al Ligii Campionilor alături de Chelsea, aducându-și o contribuție importantă la reușitele echipei.

Senegalezul a jucat 44 de meciuri pentru albaștii, în toate competițiile, păstrând poarta intactă de 25 de ori și primind doar 29 de goluri.

Mendy a jucat un rol esențial la Chelsea, care s-a clasat în primele patru în Premier League.

La final de sezon a câștigat premiul „Cel mai bun internațional african”, decernat la Ghana Football Awards 2021, încheind astfel un prin an perfect în Anglia.