Jurnalul.ro Sport Fotbal international Emil Jula a salvat-o pe Cottbus de la înfrângere

Emil Jula a salvat-o pe Cottbus de la înfrângere

05 Feb 2011   •   11:39

150319-.jpgAtacantul român Emil Jula a adus un punct nesperat pentru Energie Cottbus în meciul de pe teren propriu cu Alemannia Aachen, scor 3-3, disputat, vineri seară, în etapa a 21-a din 2.Bundesliga.

Fostul jucător al Oţelului Galaţi (foto, în roşu) a evoluat tot meciul şi a reuşit să marcheze ultimul gol al partidei, în minutul 83, cu o superbă lovitură de cap. Oaspeţii au condus de trei ori, prin golurile înscrise de K. Kratz (8), B. Auer (29) şi T. Arslan (45), dar Energie a egalat de fiecare dată, prin U. Hünemeier (22), Roger (32) şi Jula. La formaţia oaspete a evoluat în ultimele 8 minute şi Sergiu Radu, care în tur a jucat  la Cottbus.

Emil Jula are în acest sezon 7 goluri marcate şi 7 pase decisive în cele 21 de partide jucate în tricoul lui Cottbus.

În clasamentul ligii secunde din Germania conduce Hertha Berlin cu 42 puncte (20 jocuri), urmată de FC Augsburg 40 p, VfL Bochum 37 p (20 j) şi Erzgebirge Aue 37 p (20 j). Energie Cottbus este pe 7 cu 35 p, iar Alemannia Aachen pe 10, cu 29 p.