Jurnalul.ro Sport Fotbal international EURO 2016. Austria, calificată en fanfare

EURO 2016. Austria, calificată en fanfare

09 Sep 2015   •   07:37
Sursa foto: Razvan Pasarica/Intact Images

Echipa Austriei s-a calificat la EURO 2016 la fotbal, în mare stil, marţi seara, după ce a învins Suedia cu scorul de 4-1, la Solna, într-un meci din Grupa G a preliminariilor.

Martin Harnik a reuşit o ''dublă'', David Alaba, Marc Janko au marcat golurile Austriei, în timp ce golul de onoare al scandinavilor a fost semnat de vedeta Zlatan Ibrahimovic.

Austria, calificată în premieră la turneul final al Campionatului European, are asigurată câştigarea grupei, din care mai fac parte Rusia, Suedia, Muntenegru, Liechtenstein şi Rep. Moldova.

În afara Franţei, gazda turneului de anul viitor, la EURO 2016 s-au mai calificat Anglia, Islanda, Cehia şi Austria.

Rusia a reuşit scorul zilei, 7-0 cu Liechtenstein în deplasare, iar Lituania a evitat in extremis un rezultat ruşinos cu San Marino, marcând golul victoriei cu 2-1 în prelungiri, într-un meci în care ex-stelistul Arlauskis a fost eliminat în minutul 50 şi a fost înlocuit cu dinamovistul Cerniauskis.

Lithuania - San Marino 2-1
Au marcat: Fiodor Cernych 7, Lukas Spalvis 90+2, respectiv Matteo Vitaioli 55.
Cartonaşe roşii: Giedrius Arlauskis 50, respectiv Nicola Chiaruzzi 88.

Suedia - Austria 1-4
Au marcat: Zlatan Ibrahimovic 90+1, respectiv David Alaba 9 - penalty, Martin Harnik 38, 88, Marc Janko 76.

Republica Moldova - Muntenegru 0-2
Au marcat: Stefan Savic 9, Petru Racu 65 (autogol).

Liechtenstein - Rusia 0-7
Au marcat: Artem Dziuba 21, 45, 73, 90, Aleksandr Kokorin 40 - penalty, Fedor Smolov 77, Alan Dzagoev 85.
Cartonaş roşu: Daniel Kaufmann (Liechtenstein) 40.

1 Austria 8 7 1 0 16-3 22
2 Rusia 8 4 2 2 17-4 14
3 Suedia 8 3 3 2 11-9 12
4 Muntenegru 8 3 2 3 8-8 11
5 Liechtenstein 8 1 2 5 2-21 5
6 Republica Moldova 8 0 2 6 3-12 2

Legendă: J - jocuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.

Primele două clasate în fiecare grupă şi cea mai bună echipă de pe locul al treilea se califică direct la EURO 2016, din Franţa. Celelalte opt echipe de pe locurile trei vor juca un baraj pentru ultimele patru locuri disponibile la turneul final.