Jurnalul.ro Sport Fotbal international Europa League / Napoli-Steaua 1-0! Rămânem cu iarna

Europa League / Napoli-Steaua 1-0! Rămânem cu iarna

15 Dec 2010   •   12:56

Steaua nu a erupt sub Vezuviu. Nu a făcut-o, dar preţ de 93 de minute nu a lăsat-o nici pe Napoli s-o facă. Trupa lui Lăcătuş s-a apărat miercuri seară eroic pe „San Paolo”. Şi nu doar atât. De câteva ori a scos chiar pumnalul. Care nu şi-a atins ţinta nici atunci când a stat în mâinile lui Stancu, nici ale altcuiva. Şi totuşi rezistam, iar albul imaculat de pe tabelă era în favoarea noastră. Iar minutele treceau. Unul câte unul. 70, 80, 90, 90+. Eram deja în prelungiri. Ca la Bucureşti, când aveam 3-2, dar italienii ne-au egalat. Ce se întâmplă acum? Cavani se desprinde din marcaj, e minutul 90+3, şi-şi plasează lovitura de cap. Scurt, la obiect, indubitabil. Ce ghinion! Perfid de-a dreptul! Steaua părăseşte Europa, încasând, de la aceeaşi echipă, două goluri la spartul târgului. Unul în tur, altul aseară. Ulti­mul bastion românesc a capitulat sub Vezuviu. Putea fi o seară fericită, se contura o seară  fericită, dar a fost una tristă.

„Putem spune că am avut ghinion şi în me­ciul tur, şi acum. Am primit din nou un gol în prelungiri. Nu am reuşit să ne calificăm, dar îmi felicit jucătorii pentru efortul depus, pentru atitudinea avută pe parcursul jocului. Cred că am făcut un meci bun şi o propagandă fotbalului românesc. Păcat că în repriza a doua nu am mai reuşit să mai ajungem în preajma porţii adverse decât rareori. Presiunea ne-a făcut să greşim şi să primim acel gol. În momentul în care echipa pierde, cu toţii suntem de vină”, a declarat antrenorul Stelei, Marius Lăcătuş.
• Marius Mihalcea

Echipe
Napoli: De Sanctis - Aronica, Cannavaro, Campagnaro (52 Sosa) - Maggio, Yebda (69 Dumitru Cardoso), Pazienza, Vitale (79 Dossena) - Hamsik, Zuniga - Cavani. Antrenor: Walter Mazzari
Rezerve: Iezzo, Grava, Dossena, N. Dumitru, Santacroce, Sosa, Blasi
Steaua: Tătăruşanu - Bonfim, Martinovic, Geraldo Alves, Latovlevici - Gardoş (65 Bicfalvi)- Szekely, Ricardo Gomes, Anghelov (89 Răduţ), Surdu - Stancu. Antrenor: Marius Lăcătuş
Rezerve: Lungu, Emeghara, Abrudan, Răduţ, Bicfalvi, Matei

Arbitru: Pavel Kralovec
Asistenţi: Miroslav Zlamal, Martin Wilczek
Arbitrii adiţionali: Radek Matejek, Tomas Kocourek (toţi din Cehia)

LiveText

min. 90+7 - fluier final: Steaua pierde la Napoli printr-un nou gol primit în prelungiri şi ratează calificarea în 16-imile de finală ale Ligii Europa!

min. 90+6 - Canavarro este eliminat pentru lovirea lui Martinovic, iar sârbul Stelei vede cartonaşul galben

min. 90+4 - schimbare la Steaua: iese Szekely, intră Matei

min. 90+3 - GOOOL NAPOLI, 1-0! corner de pe stânga executat de Hamsik, iar Cavani reia cu capul la colţul scurt!

min. 89 - schimbare la Steaua: iese Anghelov, intră Răduţ

min. 88 - Cavani "face" un balon pentru Dumitru Cardoso, care şutează spre colţul lung, însă Tătăruşanu se întinde şi prinde cu siguranţă

min. 85 - mare ocazie pentru Steaua: Stancu centrează, De Sanctis iese aiurea, însă Surdu nu reuşeşte să recentreze şi portarul italian plonjează să reţine!

min. 83 - Steaua are noroc pe final de meci: Cavani pătrunde în mare viteză în careu, dar şutează în bară!

min. 81 - centrare de pe dreapta a lui Hamsik, reluare cu capul peste a lui Maggio la o ieşire aiurea a lui Tătăruşanu

min. 80 - Surdu este şi el "îngălbenit" de arbitru pentru un fault la Zuniga

min. 79 - ultima schimbare la Napoli: iese Vitale, intră Dossena

min. 76 - cartonaş galben pentru Cannavaro pentru un fault la Ricardo Gomes, dar şi pentru stelist pentru proteste

min. 73 - Maggio primeşte cartonaşul galben pentru o intrare dură la Surdu

min. 69 - a doua schimbare la Napoli: iese Yebda, intră Dumitru Cardoso

min. 68 - Hamsik recentrează un balon în 6 metri pentru Maggio, care nu reuşeşte din fericire să reia spre poartă

min. 66 - Bonfim primeşte cartonaş galben pentru tragere de timp

min. 65 - prima schimbare la Steaua: iese accidentat Gardoş, intră Bicfalvi

min. 61 - Gardoş se accidentează şi iese de pe teren şchiopătând

min. 57 - Sosa şutează foarte periculos din lovitură liberă la colţul scurt, însă Tătăruşanu respinge

min. 52 - prima schimbare la Napoli: iese Campagnaro, intră Sosa

min. 51 - gazdele ratează o mare ocazie de gol prin Cavani, excelent blocat de Tătăruşanu

min. 46 - a început repriza secundă
_____________________________________________________________________________

min. 45+1 - pauză la Napoli; cele două echipe intră la cabine la egalitate, 0-0

min. 45 - mare ocazie pentru Steaua: Geraldo Alves reia din apropiere cu capul o centrare venită de pe partea dreaptă de la Szekely, însă pe mijlocul porţii, iar De Sanctis reţine

min. 37 - centrare foarte bună în faţa porţii a lui Bonfim, dar Santacroce respinge din faţa lui Surdu

min. 31 - Gardoş are o dublă intervenţie providenţială la şuturile lui Cavani şi al lui Yebda

min. 26 - napoletanii rec pe lângă deschiderea scorului prin Zuniga, care nu reuşeşte să lovească aşa cum şi-ar fi dorit o minge centrată de Campagnaro

min. 15 - mare ocazie de gol pentru Steaua: contraatac superb al roş-albaştrilor, mingea trece pe la Ricardo, iar Surdu şutează din poziţie favorabilă mult pe lângă poartă!

min. 11 - Szekely vede primul cartonaş galben deoarece a lovit mingea după fluierul arbitrului

min. 10 - acelaşi Cavani ne dă emoţii, însă şutul său de la marginea careului trece peste poartă

min. 8 - Hamsik centrează periculos în faţa porţii, însă Tătăruşanu boxează din faţa lui Cavani

min. 5  - italienii pasează mai mult, însă deocamdată steliştii se apără bine

min. 1 - arbitrul Kralovec a fluierat începutul partidei: gazdele au avut lovitura de start!

5-7 5
Meciuri jucate: Napoli-Utrecht 0-0, Liverpool-Steaua 4-1, Steaua-Napoli 3-3, Utrecht-Liverpool 0-0, Utrecht-Steaua 1-1, Napoli-Liverpool 0-0, Steaua-Utrecht 3-1, Liverpool-Napoli 3-1, Utrecht-Napoli 3-3, Steaua-Liverpool 1-1