Jurnalul.ro Sport Fotbal international Europa League: Săpunaru şi Porto, aproape de finală

Europa League: Săpunaru şi Porto, aproape de finală

28 Apr 2011   •   21:03

FC Porto este ca şi calificată în finala Europa League după ce a trecut aseară cu 5-1, pe propriul teren, de singura echipă din afara Portugaliei rămasă în competiţie, Villarreal. Spaniolii au jucat foarte bine în prima repriză şi au deschis scorul chiar înainte de pauză, dar Porto, cu fundaşul român Cristian Săpunaru integralist, s-a dezlănţuit la reluare, cu cinci goluri, dintre care patru marcate de golgeterul acestei ediţii, Falcao. Tot ieri, în duelul portughez din semifinale, Benfica a trecut cu 2-1, la Lisabona, de Sporting Braga.

Benfica Lisabona (Portugalia) - Sporting Braga (Portugalia) 2-1
Au marcat: Jardel 50, Cardozo 60 / Vandinho 53

FC Porto (Portugalia) - Villarreal CF (Spania) 5-1
Au marcat: Falcao 49-penalty, 67, 75 şi 90, Guarin 61 / Cani 45

Manşa a doua a semifinalelor va avea loc pe 5 mai. Finala Europa League se va disputa în ziua de 25 mai, pe "Aviva Stadium" din Dublin.