Jurnalul.ro Sport Fotbal international Europa League: Steaua da, Rapid ba

Europa League: Steaua da, Rapid ba

03 Noi 2011   •   21:00

In fata a peste 35.000 de spectatori, Steaua a luat o gura de oxigen uriasa. Lucrurile n-au fost insa deloc simple aseara pe Arena Nationala. Daca in minutul 20 era deja 2-0 dupa golurile lui Tatu si Florin Costea, pana la pauza s-a facut egalitate, Meshumar sI Katan incremenind asistenta. Ca sa fie si mai complicat, Florin Costea a fost eliminat in minutul 61 dupa un atac inconstient. Pentru ca, dincolo de hazard, fotbalul presupune adeseori si o considerabila doza de ironie, la rampa a iesit Cristi "Dodel' Tanase, care a reusit o "dubla' nesperata. Mai intai, acesta a impins mingea in poarta dupa o faza prelungita de atac, in care balonul expediat de Martinovici a lovit initial bara, pentru ca apoi sa suteze extraordinar de la 22 de metri. "Speram sa ne calificam dupa acest rezultat, chiar daca AEK Larnaca a facut egal la Schalke. Nu am fost eu eroul serii, ci toata echipa ar trebui felicitata, pentru ca ne-am luptat cu totii din greu, mai ales dupa ce am ramas in zece oameni. Ne bucuram ca am adus prima victorie romaneasca pe Arena Nationala', a spus dupa meci Cristi Tanase.

Din pacate, Rapid si-a incheiat aventura europeana. Plecata la Varsovia dupa trei puncte, echipa lui Razvan Lucescu a bifat o noua infrangere, culmea, la capatului unuia dintre cele mai bune meciuri pe care le-a facut in actuala stagiune. Giulestenii au inceput in forta, dominand Legia inca din primul minut in fata a peste 30.000 de spectatori, dar si-au complicat singuri (pentru a cata oara?) existenta in minutul 25, cand Alexa a primit al doilea "galben' dupa o lovitura cu cotul. Pana la finele primelor 45 de minute, tot bucurestenii au presat, fara rezultat pe tabela, in timp ce debutantul Draghia din poarta Rapidului n-a avut de lucru decat la un sut slab expediat de gazde. Partea secunda avea sa aduca totusi si implacabilul: n minutul 54 Radovici marcheaza, pentru ca apoi Teixeira sa egaleze dupa o faza superb conceputa de Herea ('65). Doar patru minute mai tarziu, acelasi Radovici inscrie din nou dupa o gafa a neexperimentatului Draghia, pentru ca prelungirile sa le aminteasca "visiniilor' de meciul cu PSV, Kucharczyk semnand pentru 3-1 in minutul 90+4. "Polonezii au stiut sa profite la maximum de greselile noastre. Au fost momente in care noi am dominat, dar Legia a fost eficienta si a speculat erorile pe care le-am comis. Meciul incepuse bine, controlam situatia si am pus presiune pe adversar, dar eliminarea lui Alexa a schimbat totul', a declarat Razvan Lucescu.