Jurnalul.ro Sport Fotbal international Fotbal: Valencia îşi consolidează locul secund în La Liga după victoria în faţa lui Alaves

28 Oct 2017   •   19:00
Sursa foto: David Ramos/Getty Images

Echipa spaniolă de fotbal Valencia a învins-o sâmbătă, în deplasare, pe Alaves cu scorul de 2-1 (1-0) în etapa a 10-a din La Liga şi şi-a consolidat momentan poziţia secundă în clasamentul primului eşalon valoric.

Scorul a fost deschis de Simone Zaza, în minutul 34, pentru Valencia, gazdele izbutind egalarea în mitanul secund, prin Alexis ('49), pentru ca Rodrigo Moreno să aducă victoria oaspeţilor prin golul marcat în minutul 66.

Valencia a acumulat astfel 24 de puncte, fiind cu doar 1 punct în urma liderului Real Madrid, care va juca duminică seara cu Girona.

Alaves, rămâne pe locul 19, penultimul, cu doar 3 puncte (o victorie şi 9 înfrângeri), şi ar putea ajunge chiar ''lanterna roşie'' în cazul, puţin probabil însă, în care Malaga, ultima clasată, va învinge pe Celta Vigo. AGERPRES