Jurnalul.ro Sport Fotbal international Gazda Copei America, Argentina eliminată în sferturi de finală

Gazda Copei America, Argentina eliminată în sferturi de finală

17 Iul 2011   •   07:44

Nationala Argentinei a fost eliminata de Uruguay in sferturile de finala ale Copei America in urma loviturilor de departajare. Semifinalista la mondialul african, echipa celesta s-a impus dupa lovituri de departajare, scor 5-4.

La finalul celor 90 de minute regulamentare si dupa prelungiri scorul a fost egal, 1-1 (Higuain 18, respectiv D. Perez 5), scor inregistrat si in “meciul' cartonaselor rosii (Mascherano 87, respectiv D. Perez 39, ambii pentru cumul de avertismente).

La loteria penalty-urilor au marcat Messi, Burdisso, Pastore si Higuain, respectiv Forlan, Suarez, Scotti, Gargano si M. Caceres. Singurul argentinian care a ratat de la punctul cu var a fost Tevez.

In semifinale, Uruguay va juca impotriva Peru, care a trecut in sferturi de Columbia, scor 2-0. Duminica noapte se vor disputa celelalte doua sferturi de finala, Brazilia - Paraguay si Chile - Venezuela.