Jurnalul.ro Sport Fotbal international Hajduk Split a împlinit 100 de ani de existenţă

Hajduk Split a împlinit 100 de ani de existenţă

14 Feb 2011   •   10:46

151742-hnk-hajduk-split-100-godina-300x225.jpgClubul croat Hajduk Split a sărbătorit, în acest week-end, împlinirea a 100 de ani de la înfiinţare, manifestările prilejuite de acest eveniment incluzând un foc de artificii spectaculos şi un meci amical cu Slavia Praga, informează AFP.

Gruparea Hajduk Split a fost înfiinţată, în data de 13 februarie 1911, la Split, de mai mulţi studenţi care învăţau în Praga, inspiraţi de cluburile de fotbal cehe.

Focul de artificii prin care Hajduk Split a marcat centenarul a avut loc pe stadionul echipei croate, în noaptea de sâmbătă spre duminică. Amicalul cu Slavia Praga a fost programat pentru duminică.

Clubul Hajduk Split a câştigat de 18 ori campionatul naţional, ultimele şase titluri fiind obţinute după proclamarea independenţei Croaţiei, în 1991. Echipa sroată a jucat de trei ori în sferturile de finală ale Cupei Campionilor Europeni şi Ligii Campionilor.

În prezent, Hajduk Split ocupă locul doi în clasamentul campionatului Croaţiei, după eterna sa rivală Dinamo Zagreb.