Jurnalul.ro Sport Fotbal international Barcelona a CASTIGAT Liga Campionilor

Barcelona a CASTIGAT Liga Campionilor

06 Iun 2015   •   23:55

UPDATE:  FC Barcelona a câştigat Liga Campionilor la fotbal, sâmbătă seara, după ce a învins-o pe Juventus Torino cu scorul de 3-1 (1-0), în finala disputată pe Olympiastadion din Berlin.

FC Barcelona o conduce pe Juventus Torino cu scorul de 2-1, din min. 68 al finalei Ligii Campionilor la fotbal, sâmbătă seara, pe Olympiastadion din Berlin.

Ivan Rakitic a marcat pentru Barca în minutul 4, cu un şut de la circa 10 metri, după pasa lui Andres Iniesta. Juve a egalat după pauză, prin Alvaro Morata, care a reluat în plasă mingea respinsă de Marc-Andre ter Stegen, la şutul lui Carlos Tevez (55). Barca a preluat conducerea în minutul 68, când Luis Suarez a înscris după mingea respinsă de Gianluigi Buffon, în urma şutului expediat de Leo Messi.

Gol FC Barcelona. Primul gol este marcat de Rakitic în minutul 4 al partidei. Scor 0-1 pentru Barcelona.

Antrenorul lui Juventus, Massimiliano Allegri, va începe cu fundaşul Andrea Barzagli, nerefăcut, în centrul apărării, sâmbătă seara, în finala Ligii Campionilor la fotbal, la Berlin, cu FC Barcelona.

Allegri este forţat să înceapă cu Barzagli, după ce titularul Giorgio Chiellini s-a accidentat şi va rata finala de pe Olympiastadion.

În rest, cele două echipe aliniază formulele standard:
Juventus: 1. Gianluigi Buffon (căpitan) - 26. Stephan Lichtsteiner, 19. Leonardo Bonucci, 15. Andrea Barzagli, 33. Patrice Evra - 8. Claudio Marchisio, 21. Andrea Pirlo, 6. Paul Pogba - 23. Arturo Vidal - 10. Carlos Tevez, 9. Alvaro Morata. Antrenor: Massimiliano Allegri.
Rezerve: 30. Marco Storari - 5. Angelo Ogbonna, 20. Simone Padoin, 27. Stefano Sturaro, 37. Roberto Pereyra, 14. Fernando Llorente, 11. Kingsley Coman.
FC Barcelona: 1. Marc-Andre ter Stegen - 22. Dani Alves, 3. Gerard Pique, 14. Javier Mascherano, 18. Jordi Alba - 4. Ivan Rakitic, 5. Sergio Busquets, 8. Andres Iniesta (căpitan) - 10. Lionel Messi, 9. Luis Suarez, 11. Neymar. Antrenor: Luis Enrique.
Rezerve: 13. Claudio Bravo - 15. Marc Bartra, 21. Adriano, 24. Jeremy Mathieu, 6. Xavi Hernandez, 12. Rafinha, 7. Pedro Rodriguez.

Arbitru: Cuneyt Cakir; arbitri asistenţi: Bahattin Duran, Tarik Ongun; arbitri asistenţi adiţionali: Huseyin Gocek, Bariş Şimşek (toţi din Turcia); arbitru de rezervă: Jonas Eriksson (Suedia)