Jurnalul.ro Sport Fotbal international Leverkusen recuperează șefia în Bundesliga după ce a învins pe Freiburg

Leverkusen recuperează șefia în Bundesliga după ce a învins pe Freiburg

de Redacția Jurnalul    |    29 Oct 2023   •   21:30

Bayer Leverkusen a recâștigat prima poziție în clasamentul Bundesliga după ce a învins, duminică, pe teren propriu, cu 2-1, pe Freiburg, și a rămas neînvinsă în acest sezon, cu opt victorii în nouă meciuri de campionat.

Leverkusen, echipa lui Xabi Alonso, are 25 de puncte, cu două mai multe decât a doua clasată, Bayern Munchen. Freiburg este pe locul opt, cu 13 puncte.

Florian Wirtz a deschis scorul în minutul 36, lovind din interiorul careului spre bara a doua, după ce a făcut o piruetă pentru a păcăli apărarea lui Freiburg.

Jonas Hofmann a dublat avantajul gazdelor cu un gol în minutul 60, înainte ca Freiburg să reducă din diferență 10 minute mai târziu, printr-o lovitură de cap a lui Manuel Gulde.