Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor. Rezultate înregistrate marți seara. Surpriză la Belgrad și victorie în ultimul minut pentru Liverpool în derby-ul cu PSG

19 Sep 2018   •   07:52

Liverpool, finalista ediţiei trecute, a învins-o dramatic pe Paris Saint-Germain, cu scorul de 3-2, marţi seara, pe teren propriu, în prima etapă a grupelor Ligii Campionilor la fotbal, graţie unui gol marcat în timpul adiţional.

''Cormoranii'' s-au desprins la două goluri prin reuşitele lui Daniel Sturridge (30) şi James Milner (36 - penalty), dar campioana Franţei a reuşit să revină şi să egaleze, după golurile înscrise de Thomas Meunier (40) şi Kylian Mbappe (83). Brazilianul Roberto Firmino (90+2) a adus victoria pentru ''Reds'' cu o reuşită splendidă.

Atletico Madrid şi Borussia Dortmund au obţinut victorii în deplasare. Atletico, deţinătoarea trofeului Europa League, a dispus cu 2-1 de Monaco, iar Borussia a învins-o pe FC Bruges cu 1-0, gol marcat pe final de americanul Christian Pulisic (85).

Galatasaray a câştigat la scor de forfait, 3-0, cu Lokomotiv Moscova,ş iar partidele Steaua Roşie Belgrad - Napoli (0-0) şi Schalke - Porto (1-1) s-au încheiat cu remize.

Rezultatele de marţi:
Grupa A
FC Bruges - Borussia Dortmund 0-1
Au marcat: Christian Pulisic 85.

AS Monaco - Atletico Madrid 1-2
Au marcat: Samuel Grandsir 18, respectiv Diego Costa 32, Jose Gimenez 45.

Grupa B
FC Barcelona - PSV Eindhoven 4-0
Au marcat: Lionel Messi 32, 77, 88, Ousmane Dembele 75.
Cartonaş roşu: Samuel Umtiti (Barcelona, 79).

Inter Milano - Tottenham Hotspur 2-1
Au marcat: Mauro Icardi 86, Matias Vecino 90+2, respectiv Christian Eriksen 53.

Grupa C
Steaua Roşie Belgrad - Napoli 0-0

Liverpool - Paris Saint-Germain 3-2
Au marcat: Daniel Sturridge 30, James Milner 36 - penalty, Roberto Firmino 90+2, respectiv Thomas Meunier 40, Kylian Mbappe 83.