Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor: Tottenham şi Schalke merg în sferturi (cu video)

Liga Campionilor: Tottenham şi Schalke merg în sferturi (cu video)

09 Mar 2011   •   16:50
Sursa foto: /Reuters

Tottenham Hotspur şi Schalke 04 s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale UEFA Champions League, alăturându-se, astfel, echipelor Şahtior Doneţk şi FC Barcelona, care au obţinut calificarea marţi!

Tottenham a produs una dintre marile surprize ale actualei ediţii a UEFA Champions League, reuşind să elimine în optimi pe marele AC Milan, de şapte ori câştigătoare a celui mai prestigios trofeu continental la nivel de cluburi.

După victoria neaşteptată obţinută în tur cu 1-0, graţie golului marcat de Peter Crouch, echipa antrenată de Harry Redknapp a reuşit pe propriul teren să reziste eroic în faţa "diavolului milanez", scor 0-0, deşi oaspeţii au avut o posesie de 59% şi au expediat nu mai puţin de 16 şuturi spre poarta apărată de Gomes.

Astfel, după patru victorii şi un egal în ultimele cinci partide jucate pe "White Hart Lane" în Ligă, Tottenham se califică în sferturile de finală ale competiţiei după o pauză de 50 de ani, în timp ce Milan este eliminată pentru al treilea an consecutiv în optimi!

În cealaltă partidă a serii, Schalke 04, la care Ciprian Deac nu a figurat pe foaia oficială de joc, a învins Valencia cu 3-1 şi, cu scorul general de 4-2 şi-a asigurat biletele pentru faza sferturilor de finală.

Spaniolii au început mai bine jocul şi au reuşit să deschidă scorul prin Ricardo Costa, în minutul 17, dar până la pauză elevii lui Felix Magath au izbutit să egaleze scorul din prima manşă graţie unei execuţii superbe a lui Farfan din lovitură liberă. În repriza secundă, Gavranovic şi acelaşi Farfan, în prelungirile meciului, au semnat sentinţa Valenciei, care se vede eliminată încă din faza optimilor de finală.

* În sferturile de finală ale Ligii Campionilor s-au mai calificat până acum FC Barcelona (1-2 şi 3-1 cu Arsenal) şi Şahtior Doneţk (3-2 şi 3-0 cu AS Roma).