Jurnalul.ro Sport Fotbal international Mirel Rădoi a câştigat cu Al-Hilal Cupa Dubai!

Mirel Rădoi a câştigat cu Al-Hilal Cupa Dubai!

27 Ian 2011   •   10:01

Mirel Rădoi a marcat două goluri şi a câştigat Cupa Dubai cu formaţia saudită Al Hilal Riyadh, învingând, miercuri, în finala competiţiei pe Zenit Sankt-Petersburg, scor 1-1, 4-1 după loviturile de departajare, informează site-ul oficial al campioanei Rusiei.

După ce ruşii au deschis scorul prin Huszti '63, Rădoi a egalat în al treilea minut al prelungirilor, dintr-o lovitură liberă. Jucătorul român a fost şi cel care a deschis seria loviturilor de departajare, învingându-l pe Malafeev.

Ruşii au ratat două lovituri şi, astfel, Rădoi şi echipa sa au câştigat trofeul competiţiei pe care formaţia antrenată de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a terminat-o pe locul al cincilea, după ce a învins, miercuri, formaţia cehă Sparta Praga, scor 2-1.