Jurnalul.ro Sport Fotbal international Nicolae Stanciu și Ianis Hagi, eliminați din Liga Campionilor

Nicolae Stanciu și Ianis Hagi, eliminați din Liga Campionilor

11 Aug 2021   •   07:45

Surprize în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Slavia Praga, Steaua Roșie Belgrad, Olympiakos și Rangers au fost eliminate.

Rangers învinsă și pe teren propriu de suedezii de la Malmö

Glasgow Rangers, echipa românului Ianis Hagi, a fost învinsă marți seara, pe teren propriu, de echipa suedeză Malmö FF, în manșa secundă a turului 3 al Ligii Campionilor. Scorul din tur fusese, același, 2-1, astfel că scandinavii s-au calificat în play off-ul competiției, cu scorul general de 4-2.

Scoțienii au început cu Ianis Hagi pe bancă și, în minutul 19, au deschis scorul prin Morelos, care a fructificat centrarea lui Kent și a trimis cu capul în poarta lui Dahlin (1-0, min. 19).

Echilibrul mecului părea să se fi rupt chiar înainte de pauză, când nigerianul Innocent Bonke, de la Malmö, a primit două cartonașe galbene, în interval de 5 minute, lăsându-i pe suedezi în 10 jucători.

Croatul Antonio-Mirko Colak, de la oaspeți, a devenit eroul meciului pentru suedezi, marcând dubla, în minutele 53 și 58, cu care Malmö a preluat, surprinzător, conducerea.

Introducerea lui Hagi în minutul 70 a revitalizat puțin ofensiva gazdelor, românul șutând puțin peste poartă în minutul 90, la penultima mare ocazie a scoțienilor.

În al 5-lea minut suplimentar, Fashion Sakala ar fi putut salva măcar un egal pentru echipa sa, execuția sa trecând foarte aproape de bara din dreapta.

S-a încheiat 1-2 și 2-4 la general, trupa lui Steven Gerrard fiind eliminată din preliminariile UEFA Champions League, urmând să se lupte pentru un loc în Europa League.

De cealaltă parte, Malmö va întîlni în ultimul tur, al play off-ului formația bulgară Ludogoret, care a trecut de Olympiakos.

Nicolae Stanciu eliminat din Liga Campionilor de maghiarii de la Ferencvaros

Slavia Praga, cu Nicolae Stanciu titular, a învins marți seara formația maghiară Ferencvaros, cu scorul de 1-0, în manșa a doua a turului trei din Champions League. După ce în prima manșă maghiarii au câștigat cu 2-0, aceștia s-au calificat în play off-ul Ligii Campionilor.

Abdallah Sima a deschis scorul pentru cehi, în minutul 36, după ce FTC ratase o ocazie mare, cu 15 minute mai devreme.

Nicolae Stanciu a irosit ocazia de a majora scorul, în minutul 64, șutul său de la marginea careului fiind respins cu o paradă de ultim moment de portarul Denes Dibusz.

Același Stanciu a șutat din voleu, de la 16 metri, în minutul 72, puțin pe lângă poarta adversă.

În minutul 84, maghiarii au rămas în inferioritate, după eliminarea pentru cumul de cartonașe a lui Eldar Civic.

Ofensiva pragheză de pe final de meci a rămas fără rezultat, după execuțiile lui Jan Kuchta și Srdjan Plavsic, care nu au nimerit ținta.

S-a încheiat 1-0 pentru cehi, care au ratat calificarea în ultimul tur, după 1-2 la general.