Jurnalul.ro Sport Fotbal international O caracatiţă a prezis victoria Germaniei în sfertul de finală cu Argentina

O caracatiţă a prezis victoria Germaniei în sfertul de finală cu Argentina

29 Iun 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Caracatiţa prezicătoare Paul, din oraşul german Oberhausen, celebră pentru exactitatea predicţiilor sale în fotbal, a anunţat victoria Germaniei asupra Argentinei, în meciul programat sâmbătă, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Africa de Sud, informează AFP.

Conform unui ritual bine stabilit, pe fundul bazinului de la acvariul din Oberhausen au fost puse două sticle, iar caracatiţa Paul s-a îndreptat către cea colorată în negru-roşu-galben, sugerând că Germania va câştiga meciul cu Argentina.

Caracatiţa Paul a prevăzut victoria Germaniei împotriva Australiei (scor 4-0) şi a Ghanei (1-0), dar şi înfrângerea în faţa Serbiei (0-1). Deşi a fost adusă din Marea Britanie, caracatiţa Paul a pronosticat şi succesul Germaniei în faţa Angliei  din optimi (4-1).