Jurnalul.ro Sport Fotbal international Onana, omul meciului în înfrângerea lui United, pe Old Trafford, în derby de Manchester

de Redacția Jurnalul    |    29 Oct 2023   •   19:47

În ciuda faptului că a încasat 3 goluri în derby-ul dintre Manchester United și Manchester City, portarul diavolilor roșii, camerunezul Onana poate fi considerat omul meciului, acesta limitând proporțiile scorului, în fața cetățenilor care s-au impus cu 3-0 pe Teatrul Viselor.

Lipsit de aportul lui Varane și Casemiro, tehnicianul Den Hag l-a titularizat pe veteranul Jonny Evans în defensivă. Meciul a început cu o primă intervenție de efect a lui Onana, ajutat de Maguire, să evite deschiderea scorului.

Tânăra vedetă a gazdelor, danezul Rasmus Hojlund, a făcut prima eroare importantă a meciului, faultând în careu. Haaland a profitat de ocazie și l-a învins pe Onana de la punctul cu VAR, în minutul 26.

Norvegianul a făcut dubla la patru minute după pauză, marcând cu capul din apropiere, din centrarea lui Bernardo Silva.

În minutul 80, după ce Onana a mai salvat de câteva ori onoarea lui United, Haaland a recuperat o respingere a camerunezului și l-a servit în fața porții pe Foden, pentru golul de 3-0.

Manchester City trece pe locul 3 în clasament, la două puncte distanță de liderul Tottenham.

United e pe locul 8, cu 15 puncte, după 5 victorii și 5 înfrângeri.