Jurnalul.ro Sport Fotbal international OSC Lille a câştigat pentru a şasea oară Cupa Franţei

OSC Lille a câştigat pentru a şasea oară Cupa Franţei

15 Mai 2011   •   12:45
Sursa foto: /Reuters

După o aşteptare de 56 de ani, echipa OSC Lille a câştigat din nou Cupa Franţei, trecându-şi astfel în palmares al şaselea trofeu al celei de-a doua competiţii din Franţa!

Formaţia antrenată de Rudi Garcia a învins în finala competiţiei, disputată sâmbătă pe Stade de France, pe Paris Saint-Germain, cu scorul de 1-0 (0-0) printr-un gol fabulos înscris din lovitură liberă de Ludovic Obraniak, în minutul 89. Lille a ratat în ultimul minut de joc un penalty după un fault scos de Gervinho.

Echipa din Lille are în acest an şansa de a realiza eventul deoarece, cu trei etape înainte de finalul sezonului, ocupă primul loc în Ligue 1 cu 69 de puncte, cu patru mai mult decât ocupanta poziţiei secunde, campioana en-titre Olympique Marseille.