Jurnalul.ro Sport Fotbal international Preliminariile CM 2018: Pas gresit pentru Tara Galilor

Preliminariile CM 2018: Pas gresit pentru Tara Galilor

10 Oct 2016   •   07:37
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Italia a obţinut o victorie dificilă în faţa Macedoniei, cu scorul de 3-2, în deplasare, duminică, în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2019.

Squadra Azzurra a deschis scorul prin Andrea Belotti (24), dar gazdele au întors scorul în decurs de câteva minute, prin golurile înscrise de Ilja Nestorovski (57), jucător la Palermo, şi Ferhan Hasani (59). Italia a restabilit egalitatea prin Ciro Immobile (75), acelaşi jucător marcând golul victoriei în prelungiri (90+2).

Ţara Galilor a remizat, nescontat, acasă cu Georgia, 1-1, iar Spania a dispus cu 2-0 de Albania, în deplasare.

Nicolae Calancea, portarul echipei CS Universitatea Craiova, a fost titular în poarta naţionalei Republicii Moldova, învinsă acasă cu 3-1 de Irlanda. La gazde au mai jucat Alexandru Dedov (ex-ASA Târgu Mureş) şi Eugen Cebotaru (ex-Ceahlăul).

Rezultatele de duminică:
Grupa D
Republica Moldova - Irlanda 1-3
Au marcat: Igor Bugaiov 45+1, respectiv Shane Long 2, James McClean 69, 76.

Ţara Galilor - Georgia 1-1
Au marcat: Gareth Bale 10, respectiv Tornike Okriaşvili 57.

Serbia - Austria 3-2
Au marcat: Aleksandar Mitrovic 6, 23, Dusan Tadic 74, respectiv Marcel Sabitzer 15, Marc Janko 63.

Macedonia - Italia 2-3
Au marcat: Ilja Nestorovski 57, Ferhan Hasani 59, respectiv Andrea Belotti 24, Ciro Immobile 75, 90+2.

Israel - Liechtenstein 2-1
Au marcat: Tomer Hemed 4, 16, respectiv Maximilian Goeppel 49.

Ucraina - Kosovo 3-0
Au marcat: Artem Kraveţ 31, Andrei Iarmolenko 81, Ruslan Rotan 87.

Islanda - Turcia 2-0
Au marcat: Omer Toprak 42 (autogol), Alfred Finnbogason 44.

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.