Jurnalul.ro Sport Fotbal international Rezultate din turul 3 preliminar

Rezultate din turul 3 preliminar

05 Aug 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

În afară de meciul Unirii Urziceni de la Sankt Petersburg, alte 12 întâlniri au avut loc miercuri seara în manşa secundă a turului 3 preliminar al Ligii Campionilor. După ce au înregistrat rezultate bune în tur, în urmă cu o săptămână, Partizan Belgrad, Zilina, Basel, Sparta Praga, Red Bull Salzburg, Dinamo Kiev şi Rosenborg s-au impus şi de această dată, obţinând calificarea în play-off.

Surpriza serii a produs-o Young Boys Berna, care a câştigat cu 1-0 în deplasare, în faţa lui Fenerbahce. Iar meciul serii s-a jucat la Salonic, între Paok şi Ajax, 3-3 după două răsturnări de scor, olandezii obţinând calificarea la criteriul golurilor marcate în deplasare.

O altă surpriză a venit şi după singura partidă din această fază care a avut nevoie de prelungiri. Dinamo Zagreb şi Şeriff Tiraspol au fost la egalitate, 1-1, ca şi în tur, după 90 şi 120 de minute, dar moldovenii s-au impus cu 6-5 la loviturile de la 11 metri. Tragerea la sorţi a meciurilor din play-off va avea loc vineri, la Nyon, de la ora 13:00.