Jurnalul.ro Sport Fotbal international Seară cu 36 de goluri în Liga Campionilor. Napoli, Brugge și Bayern ajung în primăvara europeană

13 Oct 2022   •   06:36

Faza grupelor UEFA Champions League 2022-23 a continuat miercuri cu al doilea lot de meciuri din etapa a patra, în care s-au marcat 36 de goluri. Napoli și Bayern Munchen s-au calificat în faza eliminatorie, iar Salah a marcat un hat trick, în doar 6 minute.

A fost una din serile cu cele mai multe goluri din istoria competiției, seară ce a avut parte de câteva meciuri spectaculoase, dar și de realizări personale deosebite.

Napoli a deschis seara cu o victorie pe teren propriu împotriva lui Ajax (4-2), cu care și-a asigurat matematic prezența în optimile de finală ale competiției.

Revelația Club Brugge a remizat în deplasare la Madrid și e și ea în faza eliminatorie, celălalt loc urmând a fi aprig disputat de Atletico, Leverkusen și Porto, ultima câștigând cu 3-0, în deplasarea din Germania.

Cea de a treia echipă ce și-a asigurat calificarea este Bayern Munchen, care s-a impus fără mari emoții, în deplasare la Plzen.

Cel mai intens meci al serii s-a jucat pe Camp Nou, unde Barca avea nevoie de o victorie pentru a reveni în cărțile calificării. Catalanii au condus la pauză, cu 1-0, însă Inter a răsturnat și a făcut 1-2. Lewandowski a egalat, după care oaspeții au revenit în avantaj, în minutul 89. Același Lewandowski a salvat un punct, marcând cu o lovitură de cap la vinclu (3-3, min. 90+2), ajutat și de ter Stegen, care a avut pe final două intervenții de excepție.

Cele mai multe goluri s-au marcat la Glasgow, unde Liverpool a înscris de 7 ori, trei dintre goluri fiind opera lui Salah, care a intrat din postura de rezervă și a reușit hat trick-ul în doar 6 minute, toate cele trei goluri fiind marcate din pasele lui Diogo Jota.

Rezultate etapa a 4-a, Liga Campionilor, miercuri 12 octombrie

Napoli – Ajax Amsterdam 4-2 (2-0)
Lozano 4, Raspadori 16, Kvaratskhelia 62 (penalty), Osimhen 89/Klaassen 49, Berwijn 83 (penalty)

Atlético Madrid - Club Brugge 0-0 (0-0)

Glasgow Rangers – Liverpool 1-7 (1-1)