Jurnalul.ro Sport Fotbal international Spania şi Olanda reeditează, în grupe, finala mondială din Africa de Sud

Spania şi Olanda reeditează, în grupe, finala mondială din Africa de Sud

13 Iun 2014   •   14:01

Spania şi Olanda vor reedita finala mondială din urmă cu patru ani, vineri seară, de la ora 22.00, în primul meci din Grupa B. Este pentru prima oară când finalistele ediţiei precedente se întâlnesc în primul tur al turneului următor.

Cele două formaţii s-au întâlnit de zece ori până acum, ibericii au câştigat cinci partide, iar batavii patru, singurul meci egal înregistrându-se într-un meci amical disputat la Barcelona, în 1987 (1-1). Ultima confruntare a fost câştigată de "La Roja", în data de 11 iulie 2010, la Johannesburg, cu 1-0, chiar în finala Cupei Mondiale (gol Andres Iniesta).

Portarul Spaniei, Iker Casillas, mai are nevoie de trei meciuri fără gol primit la CM pentru a doborî recordul de zece partide fără gol încasat deţinut la egalitate de englezul Peter Shilton şi francezul Fabien Barthez.

Casillas nu a mai luat gol de 433 de minute, iar dacă va rezista şi în faţa Olandei ar depăşi recordul de invincibilitate al italianului Walter Zenga, de 517 minute, stabilit în 1990.

De remarcat faptul că Wesley Sneider va bifa cu acest prilej a 100-a selecţie în naţională.

Meciul de pe stadionul Arena Fonte Nova din Salvador (52.048 locuri) va fi arbitrat de italianul Nicola Rizzoli.