Jurnalul.ro Sport Fotbal international Steaua, doar amendă după torţele de la meciul cu Utrecht

Steaua, doar amendă după torţele de la meciul cu Utrecht

26 Noi 2010   •   06:50
Sursa foto: /Intact Images

Steaua a scăpat de pericolul suspendării terenului ca urmare a torţelor aruncate pe teren în timpul meciului cu FC Utrecht, disputat pe 5 noiembrie, în etapa a patra a Grupei K a Ligii Europa. Conform site-ului oficial al grupării din Ghencea, "Comisia de Disciplină a UEFA a analizat raportul observatorului de la meciul Steaua - Utrecht (scor 3-1) şi a decis să amendeze clubul Steaua cu 15.000 de euro".

Incidentele de la Steaua - Utrecht au avut loc chiar în startul partidei, arbitrul rus Stanislav Suhina oprind meciul în primul minut, din cauza unei torţe aruncate din Peluza Sud, iar fanii de la Peluza Nord au răspuns şi ei cu mai multe petarde. Meciul a fost întrerupt aproximativ două minute, timp în care au mai fost aruncate o torţă de la Peluza Sud şi una de la Peluza Nord.

Ca urmare a incidentelor de la acest meci, Steaua a primit o amendă de 10.000 de lei şi din partea Jandarmeriei Bucureşti, pentru deficienţe de organizare.