Jurnalul.ro Sport Fotbal international Surpriză în Liga Campionilor. Liverpool a umilit-o pe Manchester City

Surpriză în Liga Campionilor. Liverpool a umilit-o pe Manchester City

05 Apr 2018   •   07:51

Liverpool a învins-o pe Manchester City la scor de neprezentare, 3-0, miercuri seara, pe Anfield, într-o partidă din prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

''Cormoranii'' au făcut un pas mare spre penultimul act al competiţiei prin golurile marcate de Mohamed Salah (12), Alex Oxlade-Chamberlain (21) şi Sadio Mane (31), în prima jumătate de oră.

City, fără atacantul Sergio Aguero, şi-a creat puţine faze periculoase, având un gol anulat pentru ofsaid pe final de meci.

Liverpool l-a pierdut pe Salah după pauză, egipteanul ieşind accidentat în min. 52. Salah este golgheter în Premier League, cu 29 de goluri, şi are acum 38 de goluri în acest sezon în toate competiţiile, dintre care 17 în ultimele 15 partide.

Echipa antrenată de Juergen Klopp era singura care a învins-o în Premier League pe Manchester City.

Returul va avea loc pe ''Etihad Stadium'' în data de 10 aprilie.

Pe Anfield au evoluat echipele:
Liverpool: Karius - Arnold, Lovren, van Dijk, Robertson - Oxlade-Chamberlain (Moreno, 85), Henderson (căpitan), Milner - Salah (Wijnaldum, 52), Roberto Firmino (Solanke, 71), Mané. Antrenor: Juergen Klopp.
Manchester City: Ederson - Walker, Otamendi, Kompany (căpitan), Laporte - Gundogan (Sterling, 57), Fernandinho, David Silva, De Bruyne, Leroy Sané - Gabriel Jesus. Antrenor: Josep Guardiola.

Arbitru: Felix Brych (Germania).