Jurnalul.ro Sport Fotbal international Surpriză URIAȘĂ în Liga Campionilor. Manchester United, eliminată

Surpriză URIAȘĂ în Liga Campionilor. Manchester United, eliminată

13 Mar 2018   •   23:56

Manchester United a fost eliminată de Sevilla din Liga Campionilor la fotbal, după ce andaluzii s-au impus cu scorul de 2-1, marţi seara, pe ''Old Trafford'', în manşa secundă a optimilor de finală.

După 0-0 la Sevilla, echipa antrenată de Vincenzo Montella a reuşit să puncteze de două ori la Manchester în decurs de câteva minute, prin atacantul francez Wissam Ben Yedder (74, 78), introdus pe teren doar în min. 72.

''Diavolii roşii'' au punctat prin Romelu Lukaku (84), dar nu au reuşit mai mult.

Pentru Sevilla este primul sfert de finală în principala competiţie continentală intercluburi, din sezonul 1957/58.

Ben Yedder a ajuns la 8 goluri marcate în 7 partide în acest sezon de Champions League.

În faţa a 74.909 de spectatori au evoluat echipele:
Manchester United: De Gea - A. Valencia (căpitan; Mata, 77), Smalling, Bailly, As. Young - Lingard (Martial, 77), Fellaini (P. Pogba, 60), A. Sanchez, Matic, Rashford - Lukaku. Antrenor: José Mourinho.
Sevilla: Sergio Rico - Mercado, Kjaer, Lenglet, Escudero (căpitan) - Sarabia, N'Zonzi, Vazquez (Pizarro, 87), Banega, Correa (Geis, 89) - Muriel (Ben Yedder, 72). Antrenor: Vincenzo Montella.

Arbitru: Danny Makkelie (Olanda).