Jurnalul.ro Sport Fotbal international Tricolorii, dezamăgire uriașă în amicalul cu Liechtenstein. Elevii lui Edward Iordănescu nu au marcat niciun gol

de Redacția Jurnalul    |    07 Iun 2024   •   23:18

România și Liechtenstein au terminat la egalitate, 0-0, în amicalul de pe Stadionul Steaua din București. Elevii lui Edward Iordănescu nu au marcat niciun gol în cele două meciuri de pregătire, după ce au remizat marți, 0-0, și cu Bulgaria. Suporterii naționalei au huduit din nou la final.

Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparținut lui Racovițan, care a șutat în portar, de la 7 metri. Hagi, Pușcaș și Coman au avut și ei șansa de a marca, dar au ratat ținta.

Pe final de repriză, Coman l-a scos în evidență pe portarul Buchel, cu un șut din marginea careului, boxat în față.

Ianis Hagi l-a testat din nou pe Buchel, în minutul 54, cu un șut de la 18 metri, respins în lateral.

Iordănescu i-a introdus în teren pe Stanciu, Marius Marin, Bancu, Man și Mihăilă, însă fără rezultat pe tabelă.

Buchel e luat la țintă de Stanciu, Mihăilă și Man, ale căror șuturi nu sunt suficient de bine plasate ca să treacă de vigilența portarului advers.

Nici cele 8 minute de prelungire nu sunt de folos, în ciuda câtorva atacuri mai insistente.

România încheie cele două meciuri amicale cu Bulgaria și Liechtenstein fără să marcheze.

Tricolorii debutează la Euro 2024 pe 17 iunie, împotriva Ucrainei.

Selecționerul Edward Iordănescu urmează să anunțe lotul cu care România va evolua în Germania.

România a început meciul cu următorul unsprezece:

România: 12. Moldovan – 3. Drăgușin, 7. Sorescu, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 14. Hagi-cpt., 15. Șut, 17. F. Coman, 21. Olaru, 22. Mogoș, 24. Racovițan. Selecționer: Edward Iordănescu

Rezerve: 1. Niță, 16. Târnovanu, 26. Sava – 2. Rațiu, 5. Nedelcearu, 6. M. Marin, 10. Stanciu, 11. Bancu, 13. Mihăilă, 19. Drăguș, 20. Man, 23. Grameni, 25. Bîrligea