Jurnalul.ro Sport Franta - Bölöni nu are solutii

Franta - Bölöni nu are solutii

de Delia Gomoescu    |    14 Aug 2006   •   00:00

AS Monaco nu si-a revenit dupa esecul din prima etapa si a pierdut si al doilea meci in Ligue 1, 1-2, acasa, in fata lui Saint-Etienne. Formatia din Principat ocupa acum ultimul loc in clasament.

Desi au evoluat pe teren propriu, baietii lui Ladislau Bölöni au fost condusi cu 2-0 pana in minutul 87, cand Gerard a redus diferenta transformand un penalty. Monegascii au jucat o repriza in inferioritate numerica dupa ce Kallon a fost eliminat in minutul 45. Bölöni s-a aratat ingrijorat: "Trebuie sa gustam infernul pentru a iesi la suprafata. Situatia este ingrijoratoare, dar nu sunt suparat pe jucatori. Problema, la Monaco, este ca se asteapta o solutie din afara. Pentru a capata stabilitate, trebuie insa sa construim din interior", a explicat tehnicianul roman. Intr-o alta partida din Ligue 1, Auxerre, cu Daniel Niculae pe teren din minutul 68, a terminat la egalitate, 1-1, pe terenul lui Sochaux. Tot o remiza a inregistrat si echipa lui Florin Bratu, Valenciennes, 0-0, acasa cu PSG. Romanul a intrat pe teren in minutul 72.

FRANTA, REZULTATE ETAPA 2
AS Monaco - Saint-Etienne 1-2 (Gerard ’87 - pen. / Feindouno ’12, Piquionne ’72); Sochaux - Auxerre 1-1 (Birsa ’52 / Mathis ’13); Valenciennes - Paris Saint Germain 0-0; Lorient - Bordeaux 0-1 (Micoud ’45); Nancy - Sedan 3-1 (B. Gavanon ’78, Curbelo ’80, Dosunmu ’89 / Pujol ’14); Nice - Nantes 1-1 (Ederson ’54 / Rossi ’88); Troyes - Le Mans 2-2 (Sanz ’50, Ibrahim Bangoura ’81 / Ismael Bangoura ’5, ’10); Lyon - Toulouse 1-1 (F. Malouda ’83 / Fabinho ’90). Partidele Lille - Lens si Marseille - Rennes s-au jucat aseara.