Incepand cu sezonul 2006-2007, primul esalon din Romania va purta numele de Liga I. Adunarea Generala a FRF a fost nevoita sa ia aceasta decizie pentru ca o societate comerciala din Babadag se numeste Divizia A, fiind inregistrata la OSIM.
Acuzatiile directe, urletele si scandalurile care aveau loc la Adunarile Generale ale FRF au disparut. Sedinta de ieri a fost destul de linistita, masinaria de vot functionand perfect.
|
DURITATE
"I-ati obisnuit cu spagi pe observatori. Vina este a dumneavoastra, ca nu aduceti dovezi. Dati-i pe mana Politiei! Veniti cu dovezi si Comisiile FRF vor lua masuri. Va rog sa nu mai dati bani negri. Nici un organ nu poate lua masuri fara sa aiba vreo dovada" Mircea Sandu presedinte FRF |
ANS NU VREA SUB MAI
|
In momentul in care Mircea Sandu le-a cerut celor din sala sa ii puna cateva intrebari presedintelui ANS, Nicolae Rainea a luat cuvantul. "Este o rusine ce se intampla cu sportul romanesc, care a ajuns o agentie, la fel ca o agentie loto, agentie de voiaj sau agentie CEC. Sunt foarte deranjat de faptul ca se doreste trecerea sportului sub tutela Ministerului de Interne. O sa ajungem un departament si nu e bine deloc. Trebuie sa existe un Minister al Sportului, sa avem un reprezentant in Guvern", a spus Rainea. Florian Gheorghe si-a exprimat si el dezaprobarea vizavi de posibila trecere a ANS sub tutela MAI. Ieri, Elisabeta Lipa a anuntat ca ministrul Vasile Blaga a acceptat sa preia sportul sub tutela sa. "Urmeaza doar predarea stafetei si intocmirea procedurilor legale. Nu stiu ce se va intampla cu actuala conducere a ANS, nici cum se va numi functia pe care o voi ocupa eu. Ma bucur ca sportul a trecut la noi in minister", a declarat Lipa.
|
SCHIMBARE
|
Cea mai importanta masura care s-a luat ieri a fost schimbarea denumirii esaloanelor fotbalistice. O societate comerciala din Babadag a inregistrat la OSIM denumirea Divizia A, astfel ca FRF nu mai poate folosi aceasta marca. "Am putea sa actionam in instanta aceasta societate comerciala, dar ar fi un proces foarte lung si inutil. Din sezonul viitor, vom avea Liga I, Liga a II-a si Liga a III-a. Si in celelalte state din Europa sunt folosite aceste denumiri", a spus Mircea Sandu.
|